Na czym tak naprawdę polega praca fotografa?

Często klienci nie zdają sobie sprawy z wielu ważnych detali, które mają ogromny wpływ na efekt końcowy fotografii. Nie wiedzą, ile pracy muszę włożyć w przygotowanie i przeprowadzenie sesji zdjęciowej. W tym wpisie chciałabym Wam opowiedzieć o tym, jak wymagająca jest moja praca i ile rzeczy muszę przemyśleć zanim zrobię zdjęcia.

Fotograficzne postrzeganie świata

Ktoś kto zawodowo zajmuje się sesjami zdjęciowymi, często patrzy w inny sposób na świat, niż ktoś kto nie zajmuje się fotografią. W mojej pracy staram się widzieć kadry całościowo. Kiedy planuję sesję, od razu myślę, jak to wyjdzie na fotografii? Które miejsce będzie lepsze? Jak zgrać ze sobą oczekiwania, pomysły i miejsce, aby uzyskać najciekawsze efekty? Muszę dopasować człowieka, miejsce, światło, stylizacje.. Duże znaczenie ma tutaj fotogeniczność pleneru lub wnętrza, oraz oczywiście światło. Poza tymi aspektami, muszę wziąć pod uwagę całą logistykę projektu. Jeśli sesja zdjęciowa będzie poza studiem, powinnam uwzględnić: dojazd na miejsce, jaki sprzęt zabrać, o której godzinie najlepiej robić zdjęcia i całe mnóstwo innych detali.

Często pracuję ze specjalistami do wizerunku oraz asystentem, co z pewnością usprawnia pracę, jednak to ja muszę kierować całą sesją i dawać każdemu wskazówki lub polecenia. Oczywiście zdarza się, że konsultuję się z zespołem i decydujemy wspólnie.

Uważam, że to fotograf powinien wybierać miejsce na zdjęcia oraz decydować w kwestiach organizacyjnych. Oczywiście możecie mieć na to wpływ, jednak ostateczną decyzję powinien podjąć właśnie on. Fotograf dobrze wie czego potrzebuje do uzyskania odpowiednich ujęć lub co może mu w tym przeszkodzić. Dla mnie najważniejsze jest uzyskanie informacji o Waszych oczekiwaniach, o przybliżonym efekcie jaki chcecie uzyskać. Dlatego przed sesją najczęściej proszę o inspiracje, które pozwolą mi na przygotowanie i zaplanowanie całej sesji.

Sama również przygotowuje swoje tablice inspiracji. Przy bardziej wymagających projektach rozpisuje ujęcia i poszczególne kadry. Tworzę plan sesji fotograficznej, aby usprawnić pracę i osiągnąć oczekiwane efekty.

To tylko część mojej pracy, po tym wszystkim muszę zrealizować sesję, a po niej zrobić selekcję techniczną zdjęć, wybrać te najlepsze i poddać obróbce graficznej. Często wybieram zdjęcia z 200-300 ujęć z całej sesji, przyznam że jest to na prawdę wymagające zajęcie.

Pozwól mi przygotować Twoją sesję zdjęciową

Jeśli jesteś zainteresowana/-y sesją zdjęciową w profesjonalnym studio we Wrocławiu, napisz do mnie o swoich potrzebach, a ja zajmę się kompleksowym przygotowaniem Twojej wymarzonej sesji fotograficznej. Podaj proszę:

  • rodzaj sesji fotograficznej, czy ma być to sesji prywatna lub firmowa
  • jakie jest przeznaczenie zdjęć
  • ile finalnie chciałbyś/chciałabyś otrzymanych zdjęć
  • czy w sesji mają brać udział specjaliści od wizażu, stylizacji
  • prześlij inspiracje do sesji

 

tablica inspiracji sesja zdjeciowa

Przykładowa tablica inspiracji do sesji fotograficznej, źródło: Pinterest.

 

Małgorzata Drozdowska-Słyż

Specjalizuję się w fotografii portretowej, fashion, fotografii artystycznej i kreacyjnej. Uwielbiam rozmyślać i materializować swoje artystyczne pomysły. Napisz do mnie a razem stworzymy coś niepowtarzalnego! Współpracuję z makijażystami, stylistami, specjalistami od wizerunku.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *